Close ​​​​​​​Waste collections

Find out more about the changes to our bin collections. You can also check your bin day with our online calendar and if we have missed collecting your waste today, we do apologise. You can check to see if we are due to return to collect your waste so you don't need to report it or, if not, how you can tell us about it online. You can also find out how to report issues to us online such as if you haven't had a calendar or a new bin/box.

Advertisement

Allerdale Borough Council election results 2 May 2019

Note: Four seats in three wards (Allhallows & Waverton, Boltons, and Marsh & Wampool) were uncontested and the Conservative Party candidates were duly elected

All Saints Ward

Three seats
Candidate name Party Votes Elected?
Eric William Frederik Atkinson The For Britain Movement 176
Peter Lloyd Deeks Liberal Democrats 401
Ron Munby Conservative Party Candidate 591 Elected
Jane Christine Roy Green Party 429
Keith Skelton Labour Party 573
Alan Smith Labour Party 666 Elected
Christine May Smith Labour Party 524
Antony Armstrong Todd Conservative Party Candidate 450
Alan Tyson Conservative Party Candidate 674 Elected
All Saints Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1810 38 40.38%
Return to top

Allhallows & Waverton Ward

One seat
Candidate name Party Votes Elected?
Mike Johnson Conservative Party Candidate Uncontested Elected
Allhallows & Waverton Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
na - uncontested na - uncontested na - uncontested
Return to top

Aspatria Ward

Two seats
Candidate name Party Votes Elected?
Daniel Brown Labour Party 227
Ronald Angus Emerson Conservative Party Candidate 232
Jim Lister Conservative Party Candidate 401 Elected
Michael David Little Putting Cumbria First 344 Elected
William Bernard Snaith Labour Party 239
Aspatria Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
876 8 28.66%
Return to top

Boltons Ward

One seat
Candidate name Party Votes Elected?
Malcolm Grainger Conservative Party Candidate Uncontested Elected
Boltons Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
na - uncontested na - uncontested na - uncontested
Return to top

Broughton St Bridgets Ward

Two seats
Candidate name Party Votes Elected?
Margaret Clare Brown Labour Party 308
Nicky Cockburn Independent 787 Elected
Janet Isabel Farebrother Labour Party 434 Elected
Leslie Anthony Andrew Parker Conservative Party Candidate 170
Roger Peck Liberal Democrats 182
Neil Richard Rumbold Conservative Party Candidate 281
Broughton St Bridgets Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1301 4 41.37%
Return to top

Christchurch Ward

Two seats
Candidate name Party Votes Elected?
Chris Clarkin Conservative Party Candidate 525
Joan Lilian Ellis Labour Party 596 Elected
Paddy Gorrill Conservative Party Candidate 398
Andrew Irving Semple Labour Party 531 Elected
Christchurch Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1227 57
Return to top

Crummock and Derwent Valley Ward

One seat
Candidate name Party Votes Elected?
Carmel Bell Conservative Party Candidate 291 Elected
Jill Perry Green Party 238
Alexander Gordon Thomas Rayment Labour Party 105
Crummock and Derwent Valley Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
644 10 41.68%
Return to top

Dalton Ward

One seat
Candidate name Party Votes Elected?
Marion Cynthia Fitzgerald Independent 460 Elected
Stephen Haraldsen Conservative Party Candidate 106
Ross Lucas Hayman Labour Party 121
Dalton Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
690 3 30.46%
Return to top

Ellen & Gilcrux Ward

Two seats
Candidate name Party Votes Elected?
Louise Elaine Bell Labour Party 406 Elected
John Colhoun Labour Party 338 Elected
Hugo George Greenbank Graham Conservative Party Candidate 321
Susan Rita Graham Conservative Party Candidate 297
Dianne Estelle Standen Green Party 174
Ellen & Gilcrux Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
888 14 27.94%
Return to top

Flimby Ward

One seat
Candidate name Party Votes Elected?
Ashley Carl Edward Cook Conservative Party Candidate 86
Peter Gregory Kendall Labour Party 255 Elected
Flimby Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
366 25 25.88%
Return to top

Harrington & Salterbeck Ward

Three seats
Candidate name Party Votes Elected?
Carole Margaret Armstrong Independent 467 Elected
Herbert Briggs Independent 575 Elected
Andrew John Davidson Conservative Party Candidate 82
Ruth Katrina Gildert Conservative Party Candidate 121
Hilary Harrington Independent 711 Elected
William JL James Conservative Party Candidate 98
Frank Johnston Labour Party 427
Denise Susan Rollo Labour Party 359
Mike Rollo Labour Party 325
Harrington & Salterbeck Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1302 7 27.98%
Return to top

Keswick Ward

Three seats
Candidate name Party Votes Elected?
Ronnie Bell Conservative Party Candidate 416
Markus Dale Campbell-Savours Labour Party 793 Elected
Allan Donald Daniels Conservative Party Candidate 570 Elected
Denstone Kemp Labour Party 532
Sally Anne Lansbury Labour Party 650 Elected
Jack Frederick Lenox Green Party 396
Ruth Noonan Green Party 289
Don Thoburn Conservative Party Candidate 509
Allan Franciscus Todd Green Party 391
Gwenda Mary Ward Liberal Democrats 177
Keswick Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1249 34
Return to top

Marsh & Wampool

Two seats
Candidate name Party Votes Elected?
Alan Paul Hedworth Conservative Party Candidate Uncontested Elected
Derick Vaughan Hodgson Conservative Party Candidate Uncontested Elected
Marsh & Wampool Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
na - uncontested na - uncontested na - uncontested
Return to top

Maryport North Ward

Three seats
Candidate name Party Votes Elected?
Steve Ashworth Labour Party 360
Adrian Davis-Johnson Conservative Party Candidate 119
Harry Graham Gildert Conservative Party Candidate 97
Iain Greaney Independent 1012 Elected
Genna Elaine Haraldsen Conservative Party Candidate 67
George Masterton Kemp Independent 921 Elected
Angela H Kendall Labour Party 406
James Adrian Kirkbride Independent 784 Elected
Bill Pegram Labour Party 427
Maryport North Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1653 3 36.53%
Return to top

Maryport South Ward

Two seats
Candidate name Party Votes Elected?
Stevan Robert Bradley Conservative Party Candidate 55
Alan Kennon Conservative Party Candidate 60
Dave King The For Britain Movement 98
Peter William Little Independent 347 Elected
Carni McCarron-Holmes Labour Party 377 Elected
Sharon Stamper Labour Party 324
Maryport South Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
785 4 24.82%
Return to top

Moorclose & Moss Bay Ward

Three seats
Candidate name Party Votes Elected?
Barbara Ann Cannon Labour Party 386
Jonathan Ainsley Coles Conservative Party Candidate 67
Dawn Lisa Jenkinson Conservative Party Candidate 71
Patrick William McCarthy None 63
Blain Sansom Independent 669 Elected
Neil Anthony Schofield Labour Party 375
Christine Smithson Conservative Party Candidate 45
Stephen Stoddart Independent 915 Elected
Dave Tennyson Labour Party 349
Lynda Williams Independent 674 Elected
Moorclose & Moss Bay Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1427 5 29.38%
Return to top

Seaton & Northside Ward

Three seats
Candidate name Party Votes Elected?
Joanne Beech Labour Party 546
Alistair John Grey Green Party 190
Jimmy Grisdale Labour Party 392
Daniel Graham Horsley Independent 816 Elected
Garry Whiteford Humphrey Labour Party 341
Mark Ian Jenkinson Conservative Party Candidate 582 Elected
Joe Sandwith Independent 947 Elected
Colin Smithson Conservative Party Candidate 97
Steven Williams Conservative Party Candidate 117
Seaton & Northside Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1607 5 33.03%
Return to top

Silloth & Solway Coast Ward

Three seats
Candidate name Party Votes Elected?
John Cook Conservative Party Candidate 891 Elected
Bill Jefferson Independent 772
Tony Markley Conservative Party Candidate 995 Elected
Owen Paul Martin Conservative Party Candidate 812 Elected
Sharon Watson Green Party 468
Silloth & Solway Coast Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1804 15 39.11%
Return to top

St John's Ward

Three seats
Candidate name Party Votes Elected?
Brian Pattinson Carter Conservative Party Candidate 180
Alistair James Cook Conservative Party Candidate 120
Louise Mary Donnelly Conservative Party Candidate 196
Konrad Joseph Henry Hansen Labour Party 447
Michael Joseph Heaslip Labour Party 505 Elected
Joe Holliday Independent 850 Elected
David John King Independent 467
Antony McGuckin Labour Party 461
Peter McHarry Liberal Democrats 143
Robin Philip Muldrew Green Party 89
Paul Scott Independent 582 Elected
St John's Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1601 15 34.72%
Return to top

St Michael's Ward

Two seats
Candidate name Party Votes Elected?
Mary Elizabeth Bainbridge Labour Party 425 Elected
Diane Carter Conservative Party Candidate 105
Flic Crowley Green Party 111
Billy Miskelly Labour Party 343
Arwen Tuck Conservative Party Candidate 64
Will Wilkinson Independent 463 Elected
St Michael's Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
928 11 31.37%
Return to top

Stainburn & Clifton Ward

Two seats
Candidate name Party Votes Elected?
Mark Anthony Fryer Labour Party 310
Peter Gaston None 363 Elected
Janet Mary King Independent 439 Elected
Wendy Lightfoot Labour Party 257
Nicola Jayne Scott Conservative Party Candidate 180
Craig Tunstall Conservative Party Candidate 137
Fliss Watts Green Party 121
Stainburn & Clifton Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1103 5 36.33%
Return to top

Warnell Ward

One seat
Candidate name Party Votes Elected?
Tony Annison Conservative Party Candidate 374 Elected
Bill Goldsmith Labour Party 141
Charles Arthur Alfred Miles Liberal Democrats 103
Warnell Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
634 16 40.45%
Return to top

Wigton & Woodside Ward

Three seats
Candidate name Party Votes Elected?
Patricia Anne Ackred Green Party 194
Joe Cowell Independent 367
John Crouch Labour Party 658 Elected
John Fenton Graham Conservative Party Candidate 337
Sandra Hodson Independent 553
Elaine Lynch Labour Party 650 Elected
Katharine Mary Swan Oliver Conservative Party Candidate 355
Alan Clifford Curnuck Pitcher Conservative Party Candidate 563 Elected
Heather Jennifer Robbins Labour Party 461
Wigton & Woodside Ward
Total number of ballot papers issued Number of spoilt ballots Turnout
1601 12 30.94%
Return to top